Boris Senker
Podvala ludosti
Boris Senker, jedan od najuglednijih hrvatskih dramatičara, inspiriran Pohvalom ludosti Erazma Roterdamskoga, za splitski je HNK napisao cabaret Podvala ludosti, poigravši se riječima već u naslovu svog najnovijeg komada.
Krenuti tragom misli Erazma Roterdamskoga, genijalnoga renesansnoga flozofa, danas znači slijediti taj kritički duh u sučeljavanju s vječnim i univerzalnim predrasudama kao najjačim prijetnjama ljudskome dostojanstvu. Cinični monolog koji se iz usta boginje Ludosti (ludosti u smislu gluposti, dakako) obrušava po cijelom planetu zatrovanom idejom pogrešnoga shvaćanja pojma autoriteta - za ključ čitanja uzima humor, nadmoćno oružje u obračunu s jedinstvenom glupošću. Već i činjenica da je glupost svevremena i sveprisutna, pa samim tim dobrano rasprostranjena, a ne ekskluzivna, da je Erazmo svoju Pohvalu posvetio utopistu Thomasu Moreu, dakle, njegovim snovima o savršenstvu, pri čemu napominjemo da ih je obojicu uništila upravo glupost svijeta, ovom smo premijerom iznova u potrazi za apsolutnim idealom, za ljudskim dostojanstvom. Zanimljivo, svaki se pojedini autoritet kojeg Erazmo apostrofra, a potom trijumfalno demistifcira u svojoj Pohvali - ponaša kao da je dostojanstvo čovjeka upravo njegov izum i svetinja. I taj komunikacijski kanal radi tijekom stoljeća bez ijedne pogreške ili šuma.
Redatelj: Georgij Paro
Scenograf: Vedran Ivanković
Kostimografkinja: Marija Žarak
Autor scenske glazbe: Renato Švorinić
Video designer: Dan Oki
Oblikovatelj svjetla: Zoran Mihanović
Koreograf: Dmitrij Rodikov
Izvođači:
Fritz, pokojnik: Trpimir Jurkić
Ludost, besmrtna: Ksenija Prohaska
Prema Pohvali ludosti Erazma Rotterdamskog
Adamu i Evi, Kraljevu, Baladama Petrice Kerempuha, Hrvatskom bogu Marsu, Tisuću i jednoj smrti i drugim djelima Miroslava Krleže
Zatvorenim vratima Jean-Paula Sartrea
te još ponekoj scenskoj klaustrofobiji
sastavio
Boris Senker
Praizvedba: Foyer HNK Split, 18. prosinca 2009.