Naslovnica / Drama / Arhiva / Zečja rupa

Kazalište Planet Art

David Lindsay Abaire

Zečja rupa

Zečja rupa

Zečja rupa drama je suvremenog američkog dramatičara Davida Lindsay-Abairea. Praizveden u New Yorku 2006, komad je 2007. dobio Pulitzerovu nagradu za dramu, a bio je nominiran za nagradu Tony za najbolju dramu. Žanrovski između drame i komedije, Zečja rupa u središtu zbivanja ima obitelj koja živi pod sjenom tragičnog događaja, nesretne smrti sina Dannyja.

Zečja rupa drama je suvremenog američkog dramatičara Davida Lindsay-Abairea. Praizveden u New Yorku 2006, komad je 2007. dobio Pulitzerovu nagradu za dramu, a bio je nominiran za nagradu Tony za najbolju dramu. Žanrovski između drame i komedije, Zečja rupa u središtu zbivanja ima obitelj koja živi pod sjenom tragičnog događaja, nesretne smrti sina Dannyja.

Howie, kojega igra Filip Juričić, u svojim kasnim tridesetim, pažljiv je suprug koji pokušava skriti ljutnju i depresiju od kojih pati zbog sinovljeve smrti. Senzibilna i odgovorna, njegova žena Becca (Zrinka Cvitešić) zbog boli koja je progoni prisiljena je donijeti neke teške odluke, a mora podnositi i muževljeve optužbe da pokušava izbrisati uspomenu na Dannyja. U napetim je odnosima sa svojom mlađom sestrom Izzy (Maja Posavec), čiju trudnoću, zbog vlastite traume, teško podnosi. Njihova majka Nat (Slavica Knežević) daje im majčinsku podršku, ali i sama ima svoju bolnu uspomenu na sina Arthura, heroinskog ovisnika koji je počinio samoubojstvo. Tu je i sedamnaestogodišnji Jason (Filip Križan), koji je slučajno prouzročio saobraćajnu nesreću čija je posljedica bila Dannyjeva smrt.

David Lindsay-Abaire je američki dramski pisac, najpoznatiji po dramama Fuddy Meers i Zečja rupa, za koju je 2007. godine dobio uglednu Pulitzerovu nagradu.

David Lindsay Abaire

Odrastao je u Bostonu, Massachusetts, u peteročlanoj radničkoj obitelji. Osnovnu školu pohađao je u Bostonu sve do sedmog razreda, kada dobiva šestogodišnju stipendiju i odlazi na Akademiju Milton. Budući da je u tradiciji škole bilo da izvodi originalna djela svojih studenata, tamo se prvi put zainteresirao za pisanje i dramu te je doprinio radu Akademije svojim djelima koja je sam nazvao ‘’užasni, užasni komadi’’. Ljubav prema pisanju za teatar odvodi ga u Školu Juilliard, gdje piše pod mentorstvom Marshe Norman i Christophera Duranga.
Kao svoje uzore Lidsay-Abaire navodi dramatičare kao što su John Guare, Edward Albee, Georges Feydeau, Eugène Ionesco, George S. Kaufman i Moss Hart.
Od filmskih screwball komedija iz tridesetih godina izdvaja My Man Godfrey (Moj čovjek Godfray), Twentieth Century (Dvadeseto stoljeće), te sve od Prestona Sturgesa, Franka Capre, Braće Marx te Abbotta i Costella" .
Balansirajući finom linijom između sive realnosti i razigranog ludila, svijet njegovih drama često je mračan, smiješan, veseo, zagonetan, pun nade, a ponekad i opijen.
Opisujući svoje drame Lindsay-Abaire o njima kaže: ''Najmera mojih drama je da budu bliske ljudima, da opišu običnog malog čovjeka marginalca u potrazi za čistoćom.’’
Na scenu se vratio uspjesima Fuddy Meers i Wonder of the Word (Svjetsko čudo) dramom o ženi koja iznenada napušta muža i odlazi na slapove Niagare u potrazi za slobodom, prosvjetljenjem i smislom života.
Važno mjesto u opusu Davida Lindsay – Abairea zauzima drama Rabbit Hole (Zečja rupa) iz 2006. godine, sa Cynthijom Nixon, Tyne Daly i Johnom Slatteryjem u glavnim ulogama, nominirana za Nagradu Tony za najbolju dramu. Ostala su mu djela Kimberly Akimbo (2000.), Dotting and Dashing (1999.), Snow Angel (1999.), The L’il Plays (1997.) I A Devil Inside (1997.)
U većini Lindsay-Abairevih komada središte zauzimaju ''marginalci u potrazi za čistoćom’’. Razlog zanimanja za takve likove vjerojatno leži u njegovoj životnoj priči budući da se kao student iz niže društvene klase našao u uglednoj privatnoj školi.
Njegov pogled na život još se više rasplamsao kada se upisao u Školu Juillard. Mladi pisac uvijek je mislio da je teatar mjesto gdje se događaju apsurdne stvari, zato u svojim dramama pokušava pobjeći što dalje od realizma. Posebno traga za karakterima čiji je pogled na svijet drukčiji od pogleda većine.
Lindsay-Abaire napisao je i scenarije za filmove Robots i Inkheart.

Prevoditelj i redatelj Marko Torjanac
Pomoćnica redatelja Slavica Knežević
Kostimografkinja Đurđa Janeš
Skladatelj Milorad Stranić
Oblikovatelj rasvjete Olivije Marečić
Oblikovatelj tona Branko Vodeničar
Dizajn Tomislav Veltruski
Fotograf Mladen Pobi

Izvođači:

Becca Zrinka Cvitešić
Izzy Maja Posavec
Howie Filip Juričić
Nat Slavica Knežević
Jason Willette Filip Križan