Naslovnica / Marulićevi dani / 24. Marulićevi dani / Predstave / Snajper
Damir Karakaš
Snajper
Svijet u kojem živimo i onaj o kome maštamo - oba na nišanu Snajpera
Da je Karakaševa proza direktna i ubojita, to uglavnom, znamo. Da su Buljanove režije iznenađujuće beskompromisne ni to nije nepoznato. A da su brutalni ratovi, bijesna otimačina, podjela na bogate i siromašne slični i na Balkanu i u Africi u to će nas uvjeriti prelokacija Karakaševa teksta iz Zagreba u Abidjan. Jer: “Prava tema Snajpera zapravo je klasna borba, jedina brutalna realnost našeg doba, zajedno sa svim kulturnim posljedicama. Pravi neprijatelji današnje mladeži su bogata kapitalistička i korumpirana politička elita. Muki i Sani žele se dočepati novca i pobjeći među bogataše: živjeti u Dubaiju, pripadati Bogatima, toj novoj biološkoj rasi osiguranoj od bolesti i smrti.“
Snajper je komorna politička drama u kojoj je počinitelj društvena ukupnost i psihoseksualna patologija. Događa se u zemlji u kojoj se život urušava, a posvuda vlada ekološko propadanje, ekonomski jad i bijeda.
Iz Karakaševog Zagreba redatelj Ivica Buljan Snajper je prebacio u Abidjan. Globalizam je kolektivnu samoprezentaciju obespravljene mlade generacije učinio gotovo identičnim. Balkan i Afrika dijele post-iskustvo grčke tragedije. Brutalni ratovi, bijesna otimačina, podjela na bogate i siromašne, spremljena je pozornica za uprizorenje vlastitog iskustva. Prava tema Snajpera zapravo je klasna borba, jedina brutalna realnost našeg doba, zajedno sa svim kulturnim posljedicama.
Snajper, literarni i kazališni, govori o marginalcima koji su negdje putem zaostali. Pesimizam revolucionarne perspektive urušava se u predstavu o tome kako Sudbina djeluje na pojedince i slavodobitno odnosi pobjedu. Snajper u obliku rudimentarne komorne drame predstavlja temeljne uzroke kolapsa. Rat, korupcija, političke strategije za rješavanje problema i njihov neuspjeh. Obrazovanje je nedovoljno, javnost nije informirana o istinskim razmjerima problema.
Redatelj Ivica Buljan
Prevoditelj na francuski Zlatko Wurzberg
Dramaturg Robert Waltl
Scenografi Kone Wagnelba et Le Cresas
Kostimografkinja Ana Savić Gecan
Glazba N' Goran Kouamé Armand
Izvođači:
Muki Irie Philippe Irie Bi
Sani Larissa Ouei
Student Landry Kouamé Bienvenu Amon
Policajac N' Goran Kouamé Armand