Naslovnica / Koncerti / Arhiva / Martina Filjak - pijanistički recital
J. S. Bach / F. Liszt, R. Schumann, A. Skrjabin, D. Šostakovič
Martina Filjak - pijanistički recital
Pijanistica Martina Filjak ubraja se među najdarovitije hrvatske glazbenike mlađe generacije koja svojom istovremeno strastvenom i lirskom svirkom te tehničkom perfekcijom oduševljava međunarodnu javnost kao 'umjetnica galvanizirajuće snage' s 'magnetskom scenskom prisutnosti'.
Rođena je u glazbeničkoj obitelji, počela je učiti glasovir s pet godina, a već u šestoj prvi put javno nastupa. Glazbenu je naobrazbu stekla na Muzičkoj akademiji u Zagrebu i na bečkom Konzervatoriju, a potom ju zavrsila u renomiranoj klasi za soliste u Hannoveru. Pohadjala je i majstorske tečajeve na prestižnoj Klavirskoj akademiji na jezeru Como u Italiji gdje su je među ostalima podučavali umjetnici kao Dmitri Bashkirov, Peter Frankl i Andreas Staier.
2009. Martina Filjak osvojila je Zlatnu medalju i niz posebnih priznanja na renomiranom međunarodnom natjecanju u Clevelandu, te ubrzo potom debitirala u dvoranama Konzerthaus u Berlinu, Musikverein u Becu kao i dvorani Zankel u Carnegie Hallu ('Zivopisna i privlačna scenska prisutnost …. snalažljivost tehnike i prirodnost muzikalnosti ...Pijanistica vrijedna pozornosti', The New York Times). Neposredno prije Clevelanda bila je dobitnica prve nagrada na natjecanjima Viotti ( 2007.) i Maria Canals u Barceloni (2008.) te na nizu drugih.
U Hrvatskoj je tijekom 2008. nagrađena nagradom 'Milka Trnina' Hrvatskoga društva glazbenih umjetnika, državnom nagradom 'Vladimir Nazor' za izvedbe Brahmsova Prvoga koncerta i Kelemenova koncerta te 'Orlandom' za nastup na Dubrovačkim ljetnim igrama, a 2009. odlikovana je Redom Hrvatskog pletera za postignuća u glazbi. Martina Filjak je nastupala uz vodeće svjetske orkestre i poznata dirigentska imena kao sto su Heinrich Schiff, Theodor Guschlbauer, Sebastian Lang – Lessing, Christian Zacharias, Christoph Poppen i Stefan Sanderling. Kao solistica uz orkestar i izvedbama klavirskih recitala nastupala je u poznatim dvoranama poput Concertgebouw u Amsterdamu, Palais des Congres u Strasbourgu, Auditori i Palau de la Musica u Barceloni, Konzerthaus u Berlinu , Oriental Art Center u Šangaju , Severance Hall u Clevelandu.
Martinin široki repertoar obuhvaća literaturu od Bacha do Beria te preko trideset klavirskih koncerata. Kao osoba koja voli prirodu i u njoj je istinski sretna, oduševljava se glazbom koja evocira zvukove prirode i folklorne melodije – primjerice Bartókova suita Na otvorenome, Six Encores od Beria (Wasserklavier, Erdenklavier, Feuerklavier i Luftklavier) te Ravelova Une barque sur l'océan spadaju među njezina najdraža djela. Istovremeno je privlači komorno muziciranje ali i tehnički i intelektualno zahtjevna i komplicirana djela kao što su Beethovenova Hammerklavier Sonata i Bartókov Klavirski koncert br. 2.
Sezonu 2010-2011. započela je izvedbom Beethovenovog 5.Klavirskog koncerta u dvorani Konzerthaus u Berlinu, uz Ansambl mladih Jugoistočne Europe a pod dirigentskim vodstvom Heinricha Schiffa. Ostale značajne nastupe te sezone obilježile su izvedbe Schumannovog, Griegovog, Ravelovog te 2. koncerta Rahmanjinova kao i koncerata Šostakoviča, Liszta i Brahmsa uz orkestre kao sto su the Cleveland Orchestra, Orquesta Ciudad de Granada, Hong Kong Sinfonietta. U veljači 2011. Martina Filjak praizvela je skladbu Milka KelemenaIn Madrigal Rouge uz orjestar Deutsche Radio Philharmonie i dirigenta Christopha Poppena. Te je iste sezone zadobila priznanje publike i kritike na recitalima u SAD-u, Italiji, Svicarskoj (Lugano), Njemačkoj (München, Hannover) i Španjolskoj (Palau de la Música, Barcelona).
U sezoni 2011-2012 Martina Filjak izvedbom 1. Klavirskog koncerta Čajkovskog pod ravnanjem Christophera Warren-Greena otvara sezonu orkestra Charlotte Symphony. Važno je spomenuti i nastupe u izvedbama 1. Klavirskog koncerta Johannesa Brahmsa uz Staatskapelle Weimar i Stefana Solyoma, Bostonsku Filharmoniju i Benjamina Zandera kao i debut uz Simfonijski orkestar Madrida u dvorani Auditorio Nacional. Iste sezone nastupa uz Simfonijski orkestar Granade u izvedbi 'Noći u vrtovima Španjolske' de Falle, te svira Hindemithova 4 Temperamenta uz Torinsku Filharmoniju, Brahmsov koncert uz Simfonijski orkestar Liechtensteina i Stefana Sanderlinga, te zatvara sezonu The Florida Orchestra uz Stefana Sanderlinga i Ravelov koncert u G-duru. Njezin kalendar 2011- 12 istovremeno popunjavaju recitali u dvoranama poput Residenz München (Allerheiligen Hofkirche), Kasseler Musiktage kao i Isabella Stewart Gardner Museum u Bostonu. Godine 2011. objavljen je njezin debitantski CD u izdanju tvrtke Naxos na kojem se nalazi 15 Klavirskih Sonata Padre Antonia Solera a koji kontinuirano ubire pozitivne recenzije.
Martinini interesi izvan područja glazbe uključuju ljubav prema prirodi (u suradnji s Uredom Predsjednika i Ministarstvom kulture Republike Hrvtaske krajem 2010. godine imenovana je ambasadoricom risa s ciljem senzibilizacije javnosti za očuvanje te rijetke i gotovo izumrle velike zvijeri) kao i širenje glazbene naobrazbe (u Njemackoj sudjeluje u projektu Larsa Vogta "Rhapsody in School" koji dovodi renomirane umjetnike u neposredan dodir s djecom i mladima u školi). Također pomaže pri skupljanju sredstava za 'Stipendiju Martina Filjak' čiji je cilj stimuliranje glazbene naobrazbe mladih u sirem okrugu Clevelanda u saveznoj drzavi Ohio, SAD.
Martinu Filjak također podržava Swiss Global Artistic Foundation. Martina tečno govori 7 jezika. Na svoju sreću, kao aktivni izvođač, voli putovati.
J. S. Bach / F. Liszt Preludij i Fuga br. 1 u a molu za orgulje ( transkripcija)
R. Schumann Sonata br. 1 Op. 11 u fis molu
Introduzione: Un poco Adagio – Allegro vivace / Aria / Scherzo: Allegrissimo - Intermezzo: Lento / Finale: Allegro, un poco maestoso
pauza
A. Skrjabin Sonata br. 1 Op. 6 u f-molu
Allegro con fuoco / Adagio / Presto / Funèbre
D. Šostakovič Preludij i Fuga br. 24 u d-molu