Naslovnica / Koncerti / Suono Italiano

Talijanski institut za kulturu u Zagrebu

: van Beethoven, O. Respighi, N. Paganini

Suono Italiano

Suono Italiano

Claude DEBUSSY Sonata za violinu i klavir u g-molu
Allegro vivo / Intermède: fantasque et léger / Finale: très animé

Igor STRAVINSKI Suite italienne za violinu i klavir
I. Introduction: Allegro / II. Serenata: Largetto / III. Tarantella: Vivace / IV. Gavotte con due variazioni / V. Scherzino Presto alla breve / VI. Minuetto VII. Finale

* * * * * *

Ottorino RESPIGHI Sonata za violinu i klavir u h-molu
Moderato / Andante espressivo / Allegro moderato ma energico

Niccolò PAGANINI "La Campanella" (La Clochette)
Treći stavak Violinskog koncerta br. 2, op. 7.

Francesca Leonardi - pijanistica i Francesca Dego – violinistica, vrhunske su talijanske interpretkinje klasične glazbe koje trenutno snimaju za prestižnu tvrtku Deutsche Grammophon. Prvo je Francesca Dego 2012. snimila svoj album prvijenac sa 24 capriccija Niccola Paganinija na ex-Ricci Guarneri del Gesù violini i pobrala brojne kritičke superlative, a onda su, 2014. i 2015. Francesca Dego i Francesca Leonardi u nekoliko izdanja realizirale sve Beethovenove violinske sonate za Deutsche Grammophone i ponovo oduševile i kritiku i publiku.

Francesca Leonardi - pijanistica
Francesca Leonardi rođena je u Milanu, a klavir je počela učiti s tri godine pod vodstvom Grazielle Bianchi i Paola Bordonija. Glazbeni konzervatorij “Giuseppe Verdi“ u Milanu završila je 2004. s najvišim ocjenama i pohvalama, a obrazovanje je nastavila na Glazbenoj akademiji u Pescari, na Chigiana akademiji u Sieni te na Kraljevskom glazbenom koledžu u Londonu (RCM) okončavši studij 2012. kao jedna od najboljih u klasi Nigela Claytona i Rogera Vignolesa.
Od najranije dobi Francesca je zapažena na mnogim nacionalnim i međunarodnim natjecanjima, osvojivši 14 prvih nagrada, a sa 16 godina kao solistica debitira s milanskim Rosetum orkestrom s Mozartovim koncertom K 415 te od tada koncertira s brojnim talijanskim i inozemnim orkestrima nastupajući diljem Europe, Južne Amerike i Srednjeg istoka te ostvarujući nekoliko turneja u SAD-u, Japanu i Kini s Beethovenovim “Carskim“ koncertom i Mozartovim koncertom u d-molu, a talijanske interprete klasične glazbe predstavljala je i u Teatru Municipal u Rio de Janeiru prigodom otvaranja Svjetskog nogometnog kupa u Brazilu 2014.
Istodobno, ona surađuje i s mnogim drugim instrumentalistima i pjevačima u području komorne glazbe, a od 2011. to uključuje i brojne duete s poznatim britanskim pijanistom i njenim mentorom Nigelom Claytonom.
Kritika visoko ocjenjuje i njena diskografska izdanja, poput CD-a iz 2007. snimljenog za glazbenu tvrtku Classica Viva s djelima Debussyja i Chopina, a dijelovi s njenog drugog CD-a korišteni su kao glazba za nagrađeni film The Beautiful Truth (2008) američkog redatelja Stevena Kroschela. Brojne snimke Francesce Leonardi emitiraju i radijske i televizijske postaje.
Svoje sklonosti da pijanističko umijeće prenosi i na mlađe naraštaje Francesca uspješno ostvaruje na Trinity školi i akademiji u Londonu, a također i na Francesco Venezze konzervatoriju u Rovigu.

Francesca Dego - violinistica

Nakon što je s posebnim pohvalama i priznajima 2006. završila Verdijev konzervatorij u Milanu, Francesca Dego studij je nastavila sa svojom profesoricom Daniele Gay koja je prati od devete godine te sa Salvatoreom Accardom na Stauffer akademiji u Cremoni te Chigiana akademiji u Sieni. Također je pohađala majstorske tečejeve velikih violinista poput Shloma Mintza, Ide Haendel, Leonidasa Kavakosa, Hagaija Shahama i Vadima Gluzmana.
Kao solistica Francesca je u Californiji nastupila već sa 7 godina, s Bachovim koncertom; u Italiji sa 14, interpretirajući Beethovena; a već s 15 pod dirigentskim vodstvom György Györiványi Rátha te uz Filharmoniju milanskog konzervatorija nastupa u milanskoj dvorani Verdi i to nakon što je Brahmsov koncert prethodno izvela u 11 gradova Velike Britanije i Irske.
Francesca Dego pobjednica je mnogih talijanskih i međunarodnih natjecanja, a posebnu pažnju izazvala je 2008. postavši prvom Talijankom koja je pobijedila na natjecanju “Paganini“ u Genovi, otkako je to natjecanje obnovljeno 1961. godine.
Nakon toga za Francescu Dego otvorena su vrata najprestižnijih svjetskih koncertnih dvorana, a to znači i orkestara, dirigenata i solista iznimne međunarodne reputacije: Simfonijski orkestar “Arturo Toscanini” pod vodstvom Juliana Kovatcheva, Solisti državnog kazališta iz Rostova pod ravnanjem Maurizia Donesa, orkestar Israel Sinfonietta Beer-Sheva s kojim je u telavivskoj opernoj kući izvela Mozartovu Concertante simfoniju zajedno sa Shlomo Mintzom na violi. Niz nastavljaju Orkestar “Moruzzi“ iz Cremone, Simfonijski orkestar “M. Jora“ iz Bacaua, Orkestar Sveučilišta u Milanu, Toskanski orkestar, Torinska filharmonija, Orkestri kazališta u Genovi, Trstu, Bologni, Bariju..., nacionalne filharmonije Ukrajine, Tajlanda, Libanona i mnoge druge, a pred Francescom su i prvi nastupi s Filharmonijom Monte Carla, Ovieda, s Tokijskim simfonijskim orkestrom, Armenskom filharmonijom...
Francesca Dego aktivna je i kao komorna glazbenica nastupajući najčešće s pijanisticom Francescom Leonardi, ali i s mnogim drugim istaknutim interpretima poput Salvatorea Accarda i Rocca Filippinija. S violinskim virtuozima Brunom Giurannom i Antoniom Menesesom Francesca je imala vrlo zapaženu turneju diljem Južne Amerike.
Osim dvaju CD zapisa, Francesca Dego ima i brojne snimke za talijanske, njemačke, američke i izraelske radijske i televizijske postaje. Beethovenov violinski koncert, kojega je snimila s 14 godina, postao je glazbenom podlogom dokumentranog filma The Gerson Miracle koji je 2004. na Beverly Hills Film festivalu osvojio Zaltnu palmu, a isti je slučaj i s glazbom za nagrađeni film The Beautiful Truth (2008) Stevena Kroschela.
Francesa Dego svira na violini Carla Ferdinanda Landolfija iz 1757. godine, kao i na violinama Francesco Ruggeri (Cremona 1697) te ex-Ricci Guarneri del Gesù (Cremona 1734).

Izvođači:

Francesca Dego - violina, Francesca Leonardi - klavir