Naslovnica / Novosti / Festivalska događanja, srijeda 25. travnja
Festivalska događanja, srijeda 25. travnja
U srijedu 25. travnja na 22. Marulićevim danima u sklopu popratnog festivalskog programa bit će promovirana knjiga Nove drame Mira Gavrana, javno će biti pročitan dramski tekst Chick lit Damira Šodana, bit će prezentirana produkcija studenata glume iz Osijeka, predstavit će se knjiga U procjepu ideologije i estetike dr. Vlatka Perkovića, a navečer će na pozornici HNK Split kao dio službenog programa varaždinski HNK izvesti dramu Slobodana Šnajdera Enciklopedija izgubljenog vremena.
U foyeru HNK Split s početkom u 11 sati bit će predstavljeno knjiga Mira Gavrana Nove drame. Autor je najizvođeniji suvremeni hrvatski dramatičar u zemlji i inozemstvu u proteklih dvadesetak godina, čija su djela prevedena na više od 30 jezika. Najnovije izdanje Mozaik knjige pridružuje se korpusu od preko 150 razkičitih izdanja objavljenih u zemlji i inozemstvu. Knjigu Nove drame predstavit će Zoran Maljković i Lucija Ljubić.
Na Sceni 55 HNK Split u 12:30 studenti glume Akademije dramske umjetnosti u Zagrebu javno će pročitati trećenagrađeni dramski tekst na natječaju Marin Držić za 2011. godinu, dramu Chick Lit Damira Šodana. „Drama Damira Šodana iščašen je, groteskni prikaz hrvatske stvarnosti s fokusom na neobrazovane hrvatske nouveaux riches koji političkim i vjerskim manipulacijama, krađom i prisvajanjem društvene imovine, žive izvan stvarnosti koja se urušava ali i prijeti njihovom učahurenom ispraznom življenju“ kaže se, između ostalog, u obrazloženju stručnog povjerenstva Nagrade Marin Držić.
Također na Sceni 55, ali u 17:30 studenti prve godine glume Akademije dramske umjetnosti u Zagrebu prikazat će svoju produkciju nazvanu Nemoguća misija 5: Protokol Jerko, nastalu pod mentorstvom njihovih profesora Joška Ševe, Aide Bukvić, te asistenta Silvija Vovka.
U foyeru Kazališta s početkom u 18:15 bit će predstavljena knjiga dr. Vlatka Perkovića U procjepu ideologije i estetike – Hrvatska dramatika 1945 – 1960. Autor je hrvatski doktor kazališnih znanosti, dramaturg, teatrolog, glumac, književnik i redatelj. O knjizi, čiji je izdavač ogranak Matice hrvatske u Dubrovniku će govoriti Ivana Burđelez, Viktoria Franić Tomić, Luko Paljetak i sam autor dr. Vlatko Perković.
Ulaz na sva događanja popratnog festivalskog programa je slobodan.
Na velikoj sceni HNK Split u 20 sati Hrvatsko narodno kazalište u Varaždinu izvest će dramu Slobodana Šnajdera Enciklopedija izgubljenog vremena. Predstavu je režirala Snježana Banović, a glavne uloge tumače Mladen Vasary, Ljiljana Bogojević, Marinko Prga, Sunčana Zelenika Konjević, Leona Paraminski, Matija Kezele, Hana Hegedušić, Stojan Matavulj, Darko Plovanić, Zdenko Brlek, Zvonko Zečević i Beti Lučić.
Šnajderov tekst „Enciklopedija izgubljenog vremena“ zapravo je dramska enciklopedija pronađenih tema koje na književno suptilan i mnogoslojan način razlistavaju i enciklopedijskim postupkom uređuju u pregledan sustav goleme, zapuštene i zaboravljene, posve neuredne arhive naše svakodnevice. Teme kao što su obitelj, društvo, posao, politika, ljubav, seks, život, smrt, Bog, novac...teme rasute u našoj neprestanoj žurbi za novim čekanjima, u svakodnevnoj borbi s izmišljenim vremenom, u ovom suvremenom mirakulu ukazuju se izdvojene, sažete, jasne i domišljene poput enciklopedijskih natuknica.
Ovaj tekst, suvremeni je mirakul koji na strašna pitanja, kroz kabaret, pjesmu, satiru i grotesku, daje još strašnije odgovore. Autor Slobodan Šnajder i redateljica Snježana Banović otvaraju utrobu suvremenog hrvatskog društva. Kao u nekom kondenziranom televizijskom dnevniku redaju teme nezaposlenosti, radnika na čekanju, privatizacijske pljačke, rasprodaje tvornica za jednu kunu, tajkunizacije Hrvatske..., a sve to kroz priču o jednoj obitelji koju čine tri generacije: generacija radnika izgubljena u tranziciji, njihova djeca izgubljena u rasprodajama kapitalističke jeftine robe, i njihova djeca kao budući Facebook revolucionari.
Dramaturg predstave je Darko Lukić, scenografkinja Dinka Jeričević, kostimografkinja Đenisa Pecotić, skladatelj Mate Matišić, a oblikovatelj svjetla Marijan Štrlek. Predstava traje 1 sat i 40 minuta i igra se bez pauze.