Naslovnica / Novosti / Ivo Pogorelić po prvi put u HNK Split
Objavljeno: Petak, 19. travnja 2013.
Ivo Pogorelić po prvi put u HNK Split
U Hrvatskom narodnom kazalištu Split u subotu 20. travnja s početkom u 20 sati solistički će recital održati Ivo Pogorelić. Pijanistički genije, koji već više od tri desetljeća uživa status vrhunske svjetske glazbene atrakcije u splitskom će teatru nastupiti po prvi, a u Splitu treći put. Na koncertu, za koji su ulaznice već odavno rasprodane, Pogorelić će svirati djela Frederica Chopina i Franza Liszta.
Program će započeti Chopinovom Sonatom u b-molu, br. 2, op. 35, nakon čega slijedi Lisztov Mefisto valcer br. 1, S. 514, Chopinov Nocturno u c-molu, br. 1, op. 48, a na kraju recitala Pogorelić će izvesti Sonatu u h-molu, S. 178 Franza Liszta. Veliki će majstor klavira tako u ovoj splitskoj koncertnoj večeri spojiti dva skladatelja koja pripadaju među najvažnije predstavnike razdoblja romantizma. Obojica su ponajviše učinila na području glazbe za klavir, stvorivši novi tip pijanističkog repertoara, kao i ogromne novine u pijanističkoj tehnici. Nijedan stilsko-tehnički pomak u pijanizmu nakon njih nije bio toliko radikalan.
Ivo Pogorelić rođen je u Beogradu 1958. godine. Sa sedam godina počinje učiti klavir, a u dobi od dvanaest godina odlazi u Moskvu studirati na tamošnjoj Središnjoj glazbenoj školi, a potom na Konzervatoriju Čajkovski. 1976. godine počinje intenzivan studij s uglednom pijanisticom i pedagoginjoom Alizom Kezeradze, kojom se oženio 1980. godine i ostao s njom u braku do njezine smrti 1996. Ivo Pogorelić osvojio je Natjecanje Casagrande u Terniju (Italija) 1978., te Međunarodno glazbeno natjecanje u Montrealu 1980. No, svjetski slavnim ga je učinila nagrada koju nije uspio osvojiti. Bilo je to 1980. kada je pristupio Međunardnom Chopinovom natjecanju u Varšavi, gdje je njegovo ispadanjeiz trećeg kruga natjecanja izazvalo žestoke kontroverze i privuklo pozornost čitavog glazbenog svijeta.
Od njegova debija u njujorškom Carnegie Hallu 1981., Ivo Pogorelić izaziva senzaciju svojim izvedbama na raznim pozornicama diljem svijeta: u SAD-u, Kanadi, Europi, Japanu, Južnoj Americi i Izraelu. Nastupao je s najuglednijim orkestrima poput Berlinske ili Bečke filharmonije, svih londonskim orkestrima, Simfonijskim orkestrom iz Chicaga, Bostonskim simfonijskim orkestra, Njujorške filharmonije i Pariškog orkestra. Kadgod i gdjegod da svirao, njegove izvanredne interpretacije potvrđuju jedinstvenost njegovog talenta i intelekta. New York Times jednom je napisao, „Odsvirao je svaku notu točno, s takvim osjećajem, takvom izražajnošću. On je bio čitav orkestar“.
1994. pijanist je osnovao zakladu u Sarajevu za sakupljanje novca za izgradnju bolnice i prikupljanje medicinske pomoći za stanovnike Sarajeva. Ivo Pogorelić nastupa na brojnim dobrotvornim koncertima kojima podržava organizacije poput primjerice Crvenog Križa, obnove Sarajeva, kao i borbe protiv bolesti kao što su rak i multipla skleroza. Jedan od njegovih najvažnijih ciljeva bio je i još je pomaganje mladim umjetnicima putem davanja majstorskih tečajeva. 1988. UNESCO ga je imenovao Ambasadorom dobre volje.
Ivo Pogorelić od 1982. ekskluzivno snima za Deutsche Grammophon. Snimio je za DGG više od 15 albuma, s djelima kao što su Mozartove sonate za klavir, Bachove suite, Lisztove i Skrjabinove sonate za klavir, te Prvi koncert za klavir P. I. Čajkovskoga. Njegov najnoviji CD, objavljen 2002. uključuje Chopinovu 2. Sonatu za klavir, Ravelovu skladbu Noćni Gaspard, te 6. Sonatu za klavir Sergeja Prokofjeva. Tijekom posljednjih godina nastupa u Europi, Izraelu, SAD-u, i Aziji (Japan, Kina, Tajvan).